Ekonomiczne aspekty zakupu maszyn stolarskich: co warto wiedzieć

Każdy warsztat stolarski wymaga wyposażenia w podstawowe narzędzia i maszyny. Jest to spory wydatek, dlatego przy wyborze maszyn warto uwzględnić ekonomiczne aspekty. Jedną z kwestii, jaką warto rozważyć, jest opłacalność zakupu nowej lub używanej maszyny. Druga kwestia to wybór między kilkoma maszynami do różnej obróbki drewna, a jedną maszyną wieloczynnościową.

Porównanie kosztów - nowe vs używane maszyny stolarskie

Jedną z największych różnic między maszynami używanymi a nowymi jest oczywiście cena. Na przykład nowa 6-osiowa pilarka formatowa kosztuje od 70 000 do nawet 100 000 złotych. Mniejsze tego typu piły to koszt około 25 000-30 000 złotych. Z kolei nowe tokarki do drewna kosztują od 45 000 do 50 000 złotych.

Każde z urządzeń spełnia określoną funkcję. Wszystkie są potrzebne w zakładzie stolarskim, ale ich zakup może przerosnąć możliwości finansowe. Całkowity koszt może być większy niż 1 mln złotych, nie wliczając w to zakupu innych narzędzi pomocniczych.

Wybór używanych maszyn stolarskich o dobrym stanie technicznym to doskonała alternatywa, aby wyposażyć swój zakład niższym kosztem - nawet o połowę.

Przykładowo, używana okleiniarka Holzher to koszt około 17 000 złotych, podczas gdy nowa kosztuje 30 000-50 000 EURO. Różnica jest więc znacząca.

Trzeba jednak zachować ostrożność przy wyborze używanego sprzętu, gdyż nie zawsze atrakcyjna cena idzie w parze z jakością i sprawnością. Rozważając zakup używanej maszyny stolarskiej, zwróć uwagę na:

  1. Stan techniczny - sprawdź, czy maszyna jest w dobrym stanie oraz czy wszystkie jej elementy i funkcje działają.
  2. Bezpieczeństwo - sprawdź, czy maszyna jest bezpieczna i spełnia wymogi bezpiecznego użytkowania.
  3. Historia użytkowania - dowiedz się, gdzie i jak maszyna była używana, czy była często i intensywnie eksploatowana i właściwie serwisowana, co potwierdzi dokumentacja techniczna.
  4. Gwarancja - zwróć uwagę, czy zakup jest objęty gwarancją, a jeśli tak, to jakie są jej warunki.
  5. Cena - porównaj cenę z innymi dostępnymi na rynku maszynami oraz oceń, czy jest ona adekwatna do stanu technicznego i poziomu wyeksploatowania.

Wpływ maszyn wielofunkcyjnych na efektywność i oszczędność miejsca

Inną formą oszczędności pieniędzy i miejsca oraz podniesienia efektywności jest wybór maszyn wieloczynnościowych. To urządzenia, które łączą w sobie kilka funkcji maszyn stolarskich, takich jak pilarka, wyrówniarka, frezarka, wiertarka czy grubościówka. Dostępne są też prostsze maszyny, na przykład pilarko-frezarki czy pilarko-wyrówniarki.

Maszyny wieloczynnościowe to dobry wybór, gdy w zakładzie stolarskim jest ograniczone miejsce i nie wykonuje się produkcji, która musi charakteryzować się nieprzerwaną pracą. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tych maszyn można korzystać tylko z jednej funkcji w tym samym czasie, nie będzie to dobry wybór do dużego zakładu przemysłowego.

Sprawdzi się natomiast w małej stolarni lub przydomowym warsztacie, gdyż zabiera mniej miejsca, a można na niej wykonać różne prace związane z obróbką drewna.

Mogą również przydać się do zautomatyzowania pracy i zastąpienia narzędzi ręcznych, których używanie wydłuża czas pracy i daje mniej precyzyjne czy zadowalające efekty. Z pewnością też ich cena jest znacznie niższa niż ceny poszczególnych maszyn o różnych funkcjach.

Może Cię zainteresować: Jak redukować hałas i wibracje w maszynach stolarskich?

Długoterminowe korzyści finansowe z inwestycji w wysokiej jakości sprzęt

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup nowych czy używanych maszyn stolarskich, miej na uwadze, by był to sprzęt wysokiej jakości. Wybieraj tylko renomowanych producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie i ustaloną pozycję na rynku.

Kupując maszyny używane, nie patrz wyłącznie na atrakcyjną cenę. Zbyt niska cena może sugerować, że sprzęt jest mocno wyeksploatowany lub posiada ukryte wady. Taki sprzęt może przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku - począwszy od tego, że jego użytkowanie może być niebezpieczne, a kończąc na konieczności wykonania kosztownych napraw. To sprawi, że inwestycja szybko okaże się nieopłacalna, mimo początkowej niskiej ceny.

Chcąc zakupić sprzęt trwały, niezawodny i dobry pod względem technicznym, warto szukać ofert o rozbudowanym opisie, przejrzystej historii użytkowania i serwisowania. Wysokiej jakości sprzęt to gwarancja bezawaryjnego działania przez kilka lat, bez potrzeby inwestowania w naprawy czy wymianę poszczególnych elementów.

Stolarnia prężnie działająca w oparciu o takie maszyny szybko zacznie zarabiać, a inwestycja w dość krótkim czasie się zwróci. Użytkowanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz regularne przeglądy pozwolą jej zachować niezawodność, mimo intensywnego użytkowania.

W naszej ofercie znajdziesz nowe i używane maszyny stolarskie, w tym maszyny wieloczynnościowe, w atrakcyjnych cenach. Oferujemy wyłącznie sprawdzony sprzęt, importowany głównie z zachodniej części Unii Europejskiej.

Szeroka oferta sprawia, że z nami kompleksowo wyposażysz zakład zajmujący się przetwarzaniem drewna w gotowy produkt. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że doskonale znamy potrzeby współczesnych stolarni i na nie odpowiadamy.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.