Obróbka drewna — rodzaje oraz narzędzia, które są potrzebne

Drewno jest naturalnym materiałem, od tysiącleci wykorzystywanym do wykonywania przedmiotów użytkowych i budowy konstrukcji. Do jego zalet można zaliczyć ogólną dostępność i odnawialność surowca, ekologiczny charakter, łatwość kształtowania, a także różnorodność odmian, kolorów, wzorów i stopnia twardości.

Maszyny i narzędzia do obróbki drewna

Odpowiednio wyposażony warsztat pracy stanowi podstawę realizacji zadań produkcyjnych w każdej branży. Dotyczy to również firm, które zajmują się produkcją wyrobów z drewna. Jest to jednak dziedzina zróżnicowana, gdyż obejmuje zarówno wytwarzanie surowych części konstrukcyjnych, jak i gotowych produktów.

Stąd też inne wyposażenie musi posiadać tartak, innego potrzebuje stolarnia produkująca nogi meblowe, a jeszcze innego — fabryka drewnianych zabawek. Podobnie jak w każdej dziedzinie produkcji, przetwarzanie materiału odbywa się na różne sposoby, prowadząc do uzyskania konkretnych efektów.

Aby skutecznie pracować z drewnem, niezbędne są odpowiednie elektronarzędzia, a także wyspecjalizowane maszyny stolarskie, które można znaleźć w sklepie z maszynami  do drewna EMI.

Rodzaje obróbki drewna

Wybór wyposażenia stolarni czy zakładu realizującego produkcję wyrobów z drewna nie powinien być przypadkowy. Rozmaitość specjalistycznych urządzeń dostępnych na rynku jest tak duża, że zakup wszystkich możliwych maszyn oznaczałby bardzo wysoki koszt.

Nie zawsze jednak w procesie technologicznym jest potrzebna wiertarka czy frezarka. Jeśli takich urządzeń używa się okazjonalnie, można je zastąpić jednym centrum obróbczym. Czym więc kierować się przy dobieraniu wyposażenia? Jaki model szlifierki czy piły wybrać?

Podstawowym kryterium jest rodzaj obróbki drewna, realizowany w danym zakładzie, stolarni czy domowym warsztacie. Jakie są jej rodzaje?

Rodzaje obróbki drewna

Przemysłowa obróbka drewna

Obróbka przemysłowa stanowi główny profil pracy zakładów specjalizujących się w wytwarzaniu gotowych wyrobów i elementów konstrukcyjnych z drewna.

Charakteryzuje się masowością i seryjnością. W praktyce oznacza to, że każdego dnia z taśmy schodzi nie jedna deska czy płyta, lecz ich przetwarzanie odbywa się taśmowo. Do realizacji takich zadań są niezbędne profesjonalne maszyny o dużej wydajności, takie jak pilarki, tokarki czy szlifierki.

Dzięki nim proces cięcia drewna, wiercenia czy szlifowanie powierzchni przebiegają w sposób zautomatyzowany. Obróbka przemysłowa obejmuje różne techniki kształtowania materiału.

Przemysłowa obróbka drewna

Frezowanie drewna

Jedną z technik skrawania, stosowaną na przykład przy produkcji przedmiotów do użytku codziennego lub artystycznego jest frezowanie. Wykonuje się je na frezarkach, w których narzędziem skrawającym są starannie dobrane frezy.

Umożliwiają one nie tylko nadawanie detalom bardzo złożonych kształtów, ale też pozwalają na wykonywanie rowków, wgłębień, otworów. Za pomocą frezarki można również wyciąć w powierzchni deski czy płyty obrazek imitujący płaskorzeźbę lub dekorację ażurową. W celu osiągnięcia precyzji wykonania detali, wzór można wcześniej zaplanować, wykorzystując do tego celu ploter, a następnie trasować go specjalnym rysikiem lub twardym ołówkiem.

Toczenie drewna

Inną metodą obróbki skrawaniem, stosowaną w stolarniach jest toczenie. Na tokarce można wykonać ogólną formę elementu, takiego jak na przykład noga do stołu czy podstawa lampy.

Skrawanie ma formę zgrubną – materiał jest usuwany z powierzchni na całym jej obwodzie jednakową warstwą. Zakres toczenia jest uzależniony od wielkości i typu tokarki, a także od zastosowanych narzędzi.

Na tokarkach powstają detale o powierzchni brył obrotowych, takie jak walce, kule, stożki itp. Toczenie stanowi pierwszy etap skrawania, zaraz po cięciu drewna za pomocą piły. Na dalszym etapie można szlifować drewno lub wykańczać je w inny dowolny sposób. Jednym z nich jest lakier lub farba do drewna.

Gięcie drewna

W produkcji mebli czy przedmiotów użytkowych z drewna stosuje się też metodę gięcia. Poradnik stolarski opisujący ten proces rozróżnia metody gięcia na gorąco i na zimno.

Pierwsza z nich wymaga obróbki hydrotermicznej, czyli umieszczenia deski w komorze nasyconej gorąca para wodną.

Gięcie na zimno zazwyczaj odbywa się po wcześniejszym zamrożeniu drewna lub też po jego klejeniu i poddawaniu odpowiednim naciskom, nadając detalowi pożądany kształt. W bezpieczny sposób można to robić za pomocą profesjonalnej giętarki.

Ręczna obróbka drewna

Ręczna obróbka drewna jest zazwyczaj wykonywana na użytek prywatny. Jest także wykorzystywana w warsztatach rzemieślniczych, specjalizujących się w produkcji przedmiotów artystycznych oraz świadczących usługi renowacji starej zabudowy czy konstruowania stylowych mebli na zamówienie.

W takich sytuacjach proces obróbki musi być dokładny i precyzyjny, dlatego mogą w nim pomóc narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Często tworzony detal ma skomplikowany kształt, którego uformowanie jest niewykonalne mechanicznie. Obróbka ręczna pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty, zwłaszcza przy tworzeniu skomplikowanych, ornamentowych detali.

Chemiczna obróbka drewna

Uzupełnieniem metod obróbki drewna może być też obróbka chemiczna. Nie przypomina ona wymienionych wcześniej sposobów kształtowania materiału na potrzeby wykonywania konkretnych przedmiotów czy konstrukcji.

Podczas całego procesu surowiec jest zazwyczaj niszczony w celu pozyskania z niego różnych substancji składowych. Dlatego też często tę metodę określa się przetwórstwem drewna. Jej efektem jest pozyskiwanie węgla drzewnego, celulozy, furfurolu, smoły drzewnej, kalafonii, terpentyny czy garbników.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.