Czy używana maszyna do drewna może konkurować z nową?

Naturalną cechą współczesnego biznesu jest konieczność ciągłego rozwoju. To prawo dotyczy każdej firmy, bez względu na jej wielkość, branżę czy profil produkcji. Aby się rozwijać trzeba inwestować – nie tylko w technologie i pracowników, ale również – a może przede wszystkim – w park maszynowy. Czy zawsze muszą to być nowe maszyny? Jak w stosunku do nich prezentują się ich używane odpowiedniki?

Dlaczego inwestowanie w firmę jest konieczne?

Popularne powiedzenie mówi, że firma, która się nie rozwija – cofa się. W praktyce oznacza to, że jeśli co pewien czas przedsiębiorca nie dostosuje profilu produkcji czy usług do nowych potrzeb rynku, zainteresowanie jego ofertą spadnie, a on sam – splajtuje. Prawo jest oczywiste i łatwe do zrozumienia, jednak nie zawsze proste w realizacji. Przykładem może być typowa stolarnia, która specjalizuje się w wytwarzaniu elementów konstrukcji dachowych. Niezbędnym wyposażeniem takiego zakładu są maszyny do drewna, przeznaczone do wykonywania podstawowej obróbki. Zaliczają się do nich między innymi piłystrugarkigrubościówki, szlifierki, frezarki, tokarki, wyrówniarki, wiertarki i wiele innych. Każda z takich maszyn to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla małego przedsiębiorstwa nawet zakup jednej z nich jest poważnym uszczerbkiem budżetu. Nietrudno wyobrazić sobie problemy, gdy trzeba wymienić lub uzupełnić większość parku maszynowego. Taka konieczność zachodzi wówczas, gdy stolarnia zmienia profil i zamiast dachów będzie produkować np. drewniane meble.

Maszyny używane lekarstwem na przebranżowienie

Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że jeśli inwestować w drogie maszyny stolarskie, które mają pracować przez wiele lat, to w jedynie w nowe. Czy to jest właściwe rozumowanie? Jeszcze niedawno wszystkie nowości powstawały w Chinach – kraju znanym z taniej produkcji, tanich materiałów i części oraz – fuszerek. Przykładem jest słynny już t-shirt, który po pierwszym praniu drastycznie zmieniał format. Chociaż chińskie wyroby stoją już na najwyższym poziomie, wciąż jeszcze pojęcia „najnowsze i najlepsze” nie łączą się w całość. Skoro nie można oczekiwać od nowoczesnych maszyn niezawodności, warto skierować uwagę w stronę produktów z drugiej ręki. Czym mogą one budzić zaufanie i na czym polega ich przewaga nad lśniącymi nowością modelami?

Znane i sprawdzone na rynku marki o wysokiej renomie

Używane maszyny stolarskie to specjalność firmy EMI. W ofercie mamy wiele modeli strugarek, wiertarek, grubościówek i innych maszyn wyprodukowanych wyłącznie przez znanych wytwórców. To jedna z wielu zalet takiego sprzętu. Przykładowo okleiniarki Casadei powstają już od 1994 roku. O dekadę starsze są hiszpańskie frezarki BARTESAGHI, a firma Homag dostarcza swoje maszyny do drewna już od 1960 roku. Im starszy producent i dłuższa jest historia rozwoju firmy, tym lepsze wypracowane przez nią technologie. Renomowana marka broni się sama i dlatego jest godna zaufania.

Doskonała znajomość technologii i możliwość przekazywania tej wiedzy innym

Używane maszyny stolarskie są też doskonale znane starszym, doświadczonym pracownikom. Dzięki temu podjęcie pracy na takim urządzeniu nie wymaga długiego szkolenia i przyzwyczajania się do sposobu jego obsługi. To kolei pozwala na podjęcie pracy z pełną wydajnością, bez okresów przejściowych. Dobra znajomość maszyny umożliwia też szybkie przyuczenie nowych pracowników.

Perfekcyjne poznanie maszyny przez serwisanta

Inną korzyścią z dobrego poznania maszyn jest możliwość ich szybkiej naprawy. Nowoczesne konstrukcje są na tyle skomplikowane, że ich konserwacja czy usunięcie usterki wymagają udziału wyspecjalizowanego serwisu producenta. Starsze modele mogą być naprawiane przez zakładowych mechaników. Nie tylko znają w nich każdy mechanizm, ale też sami potrafią dorobić części zamienne na tokarkach czy frezarkach. Ponadto, powszechny dostęp do markowych części zamiennych nie wymusza stosowania tańszych i mniej wytrzymałych zamienników.

Stabilizacja i wypracowanie (dopasowanie elementów)

Maszyny stolarskie używane mają też przewagę nad nowymi modelami w aspekcie ich niezawodnej pracy od pierwszego uruchomienia. Korzystanie z takich urządzeń przypomina wsiadanie na nowy rower. Nawet najlepiej wykonana konstrukcja wymaga dotarcia się, dzięki któremu zachowuje stabilność. O starszych maszynach po przebiegu mówi się, że „mają swoje humory”. Dzięki nim jednak można wykonywać niestandardowe prace odstępując od schematów, które narzuca nowoczesne sterowanie komputerowe.

Nie wszystko z Chin, czyli solidniejsze materiały i brak oszczędności na podzespołach

Nawiązując do wcześniejszych „chińskich trendów” w produkowaniu tanio, oszczędnie i szybko, maszyny starszych typów, które powstawały w firmach europejskich czy amerykańskich, charakteryzują się wyjątkową solidnością wykonania i starannie dobranymi materiałami. To one decydują przecież o wypracowaniu renomy marki na światowym rynku. Wybierając maszyny do drewna z drugiej ręki można mieć pewność, że ich konstrukcje i mechanizmy nie tylko dotrzymają kroku nowym rozwiązaniom, ale też często je przeżyją.

Atrakcyjność cenowa

Mówiąc o zaletach używanych maszyn stolarskich nie można też zapomnieć o ich cenach. Przykładowo model okleiniarki, grubościówki czy szlifierki, zależnie od stopnia zaawansowania maszyn, może być o kilka, kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych tańszy od nowych urządzeń.

Używane maszyny stolarskie w EMI – szeroki wybór modeli

Firma EMI od wielu lat zajmuje się sprzedażą używanych maszyn stolarskich. Dzięki doświadczeniu i stałemu obcowaniu z takim sprzętem doskonale poznaliśmy ich wartość użytkową. Dlatego wiemy, że są one godne zaufania i często znacznie cenniejsze jako wyposażenie stolarni, niż maszyny wprost od producenta. Solidność konstrukcji, łatwość obsługi i naprawy sprawdzone przez dziesięciolecia techniki obróbki drewna, a także atrakcyjne ceny – to wszystko sprawia, że są one warte uwagi i zakupu. W sprzedaży mamy wszystkie typy używanych maszyn do drewna, począwszy od pił różnych typów i wiertarek, po maszyny wieloczynnościowe.

Używane maszyny stolarskie w EMI – szeroki wybór modeli

Firma EMI od wielu lat zajmuje się sprzedażą używanych maszyn stolarskich. Dzięki doświadczeniu i stałemu obcowaniu z takim sprzętem doskonale poznaliśmy ich wartość użytkową. Dlatego wiemy, że są one godne zaufania i często znacznie cenniejsze jako wyposażenie stolarni, niż maszyny wprost od producenta. Solidność konstrukcji, łatwość obsługi i naprawy sprawdzone przez dziesięciolecia techniki obróbki drewna, a także atrakcyjne ceny – to wszystko sprawia, że są one warte uwagi i zakupu. W sprzedaży mamy wszystkie typy używanych maszyn do drewna, począwszy od pił różnych typów i wiertarek, po maszyny wieloczynnościowe.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.