Rodzaje pił i ich przeznaczenie

Piła jest podstawowym narzędziem przeznaczonym do dzielenia materiałów ma mniejsze fragmenty. Zależnie od przeznaczenia różni się rodzajem ostrza, którego kształt i wielkość zębów są dostosowane do konkretnego materiału. Przeznaczone do cięcia drewna piły stolarskie charakteryzują się też różnym ustawieniem zębów zależnie od tego, czy są przystosowane do cięcia drewna twardego, miękkiego czy o określonym poziomie wilgotności.

Charakterystyka i przeznaczenie pił

Piły wykorzystywano już w odległej starożytności, korzystając wówczas z prymitywnych narzędzi o prostej konstrukcji. Na przestrzeni tysiącleci ewoluowały, zmieniając swoją formę i budowę. Pomimo, iż jeszcze kilkaset lat temu nie znano zmechanizowanych urządzeń tnących, modele ręczne pojawiały się w nowych odmianach i były wyspecjalizowane.  

Obecnie, obok klasycznych pił ręcznych – ramówek, czopnic, krawędziówek, płatnic, otwornic i wielu innych, w warunkach warsztatowych czy przemysłowych są stosowane urządzenia zautomatyzowane. Mają one dużą wydajność i cechują się wysoką precyzją przecinania. Pod względem konstrukcji dzieli się je na piły tarczowe, taśmowe, łańcuchowe, traki, wyrzynarki oraz piły szablaste. W szerokiej gamie modeli o różnej budowie i przeznaczeniu są też wielopiły, przystosowane do jednoczesnego wykonywania wielu cięć. Jakie najpopularniejsze rodzaje pił mechanicznych?  

Piły formatowe

Piła formatowa jest urządzeniem tnącym zaliczanym do tarczowych. Ma konstrukcję poziomą z bocznym wózkiem i zazwyczaj jest wyposażona w podcinak. Jest to dodatkowa mała piła, która wykonuje przeciwrzaz. Jego zadaniem jest wyeliminowanie zjawiska strzępienia się krawędzi materiału podczas właściwego przecinania.  

Pilarki formatowe zaliczają się do podstawowego wyposażenia każdej stolarni. Pozwalają na przecinanie litego drewna, a także płyt wiórowych, laminowanych i fornirowanych w dowolnym kierunku. Szczególną cechą takich maszyn jest wyposażenie ich w specjalny stół formatowy. Pozwala on na precyzyjne prowadzenie materiału pod ostrzem tnącym, dzięki czemu cięcie jest wykonywane z bardzo dużą dokładnością.  

Nowoczesna piła formatowa jest wyposażona w wiele udogodnień w postaci systemów regulacji ustawienia kąta i wysokości tarczy, a także w czytniki magnetyczne, sterowania numeryczne itp.  

Może Cie zainteresować: Jaką piłę formatową wybrać na początek?

 

Piły panelowe

Piła panelowa jest urządzeniem z grupy podstawowych maszyn stolarskich, ale charakteryzuje się też wyspecjalizowaniem. Ze względu na jej przeznaczenie do formatowania płyt wiórowych jest wykorzystywana głównie w tych warsztatach i zakładach, w których produkuje się meble.  

Maszyny tego typu są zautomatyzowane i najczęściej sterowane elektronicznie. Ich działanie sprowadza się do odwzorowania elementu, którego wymiary są zaprogramowane. Praca z urządzeniem polega na umieszczeniu płyty na specjalnym stole oraz wprowadzeniu wymiarów formatek. Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą panelu. Piły panelowe pracują z bardzo wysoką precyzją, z zachowaniem oszczędności materiału i bezpieczeństwa pracy operatora. Urządzenia pozwalają na wykorzystanie aż 80% materiału.  

Piły ścienne

Piła ścienna jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do wycinania otworów w pionowych powierzchniach. Najczęściej jest stosowana do otworowania ścian pod montaż stolarki okiennej lub drzwiowej, czy też na potrzeby wykonania różnych włazów lub wylotów instalacji.  

Nowoczesne modele są wyposażone w specjalne chwytaki pneumatyczne z funkcją automatycznego przejazdu agregatu w dwóch osiach. Stosuje się też wersje z rysikiem lub pneumatycznym przestawianiem agregatu. W piłach można montować ostrza tarczowe o różnej średnicy, co wpływa na wydajność urządzenia i głębokość wykonywanego cięcia. Piła ścienna charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością i sprawnością pracy, a jej nowsze modele są też wyposażone w całkowicie automatyczne sterowanie.

Piły radialne

Piła radialna, nazywana też kapówką jest wyspecjalizowaną maszyną do przecinania materiałów pod określonym kątem. Sprzyja temu konstrukcja urządzenia, w którym element tnący jest zawieszony nad stołem na specjalnym ramieniu. Ramię przemieszcza się ruchem wahadłowym w stosunku do pionowej osi, na której jest zamocowane. Dzięki możliwości jego ustawienia w dowolnej pozycji tarcza wykonuje cięcia pod dowolnym kątem do krawędzi.  

Poza wykonaniem cięć belek czy desek pod kątem ostrze tnące można też pochylać w dowolnym kierunku. W efekcie skośne cięcia są wykonywane nie tylko w poprzek materiału, ale też w pionie. Urządzenia do stolarni są przystosowane do obróbki dużych płyt blatów, wyposażone w regulację cięcia w trzech kątach, regulację ramienia góra/dół, a także magnetyczny liniał pomiarowy.  

Piły kątowe

Piły kątowe to kolejne piły stolarskie przeznaczone do przycinania materiału. Charakteryzują się wysoką precyzją cięcia i mogą być wykorzystywane zarówno do formatowania drewna jak i materiałów drewnopochodnych. Jak wskazuje nazwa ich przeznaczeniem jest tworzenie skosów na krawędziach materiału. W przeciwieństwie do maszyn radialnych ostrza mogą się w nich poruszać jedynie w dwóch płaszczyznach. 

Piły kątowe są wyposażone w różne udogodnienia. Zaliczają się do nich między innymi magnetyczny liniał pomiarowy, blokada typowych kątów, pneumatyczne opuszczanie tarczy oraz wbudowany odciąg trocin.  

Piły taśmowe

Piły taśmowe stanowią odrębną grupę urządzeń tnących, które – w przeciwieństwie do pił kątowych, formatowych, radialnych czy ściennych – do wykonywania cięcia wykorzystują nie tarczę, ale taśmę zębatą. Konstrukcja maszyny jest zaprojektowana tak, że taśma przesuwa się na specjalnym zespole współbieżnych kół. Umieszczona nad stołem roboczym pozwala na formowanie nie tylko płaskich elementów, ale również bali drzewnych, belek, klocków i innych materiałów o znacznej grubości. Jednym z modeli taśmowych jest też piła rozdzielcza przeznaczona do przecinania desek parkietowych, lameli, obłogów oraz boazerii.  

Taśmowe piły stolarskie sprzyjają zarówno cięciu po linii prostej jak i wycinaniu skomplikowanych kształtów. O możliwościach danego urządzenia decydują szerokość taśmy oraz grubość rzazu. Cechą pilarek taśmowych jest ich uniwersalność, która pozwala na przeprowadzenie całego procesu obróbki za pomocą jednego urządzenia. Dlatego maszyny z tej kategorii stanowią podstawowe wyposażenie każdej stolarni bez względu na jej wielkość czy profil produkcyjny. Najlepsze maszyny są przystosowane do cięcia drewna o różnej grubości i szerokim zakresie twardości. Mają też wbudowany rozwierak i ostrzałkę, chłodzenie taśmy oraz regulację kąta stołu.  

Piły do forniru

Piły stolarskie do przecinania forniru są urządzeniami wyspecjalizowanymi w pracy z konkretnym materiałem,. Dlatego znajdują zastosowanie w stolarniach, które zajmują się produkcją gotowych mebli lub elementów do ich konstrukcji. Fornir jest materiałem o niewielkiej grubości i specyficznej strukturze, a podczas cięcia jest narażony na wykruszanie.  

Piły przeznaczone do jego formatowania gwarantują uzyskanie bardzo dobrej jakości krawędzi oraz zachowanie gładkich powierzchni. Urządzenia mogą też być wykorzystywane do cięcia oklein naturalnych, ram z drewna, listew oraz elementów z materiałów drewnopochodnych. Piły do forniru są wyposażone w manualny lub mechaniczny przejazd agregatu, płynną regulację prędkości posuwu oraz pneumatyczną belkę dociskową.  

Wielopiły

Wielopiła to maszyna o konstrukcji tarczowej wyposażona w kilka elementów tnących. Dzięki złożonej konstrukcji pozwala na jednoczesne wykonywanie kilku równoległych cięć. Takie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy trzeba grubą belkę podzielić na cieńsze deski lub listwy. Wielopiły są wyposażone w system regulacji ustawień tarcz, dzięki czemu można precyzyjne programować grubość uzyskanych elementów. Odpowiednią odległość  pomiędzy ostrzami zapewniają specjalne tuleje dystansowe.  

Maszyny do przecinania wieloliniowego sprawdzą się przy wycinaniu listew, desek oraz innych większych elementów drewnianych. Znajdują zastosowanie w tartakach, ale także w zakładach rzemieślniczych oraz w dużych zakładach produkcyjnych, w których pracuje się na drewnie. Ich zaletą jest znacznie przyspieszenie procesu wstępnej obróbki bez potrzeby inwestowania w kilka maszyn.  

Pozostałe

Wymienione wyżej typy pił mechanicznych stosowanych w stolarniach nie wyczerpują jeszcze wszystkich możliwości wyposażenia w maszyny tnące. Wśród specjalistycznych urządzeń tego typu znajduje się chociażby wspomniana wcześniej taśmowa piła rozdzielcza. Wiele maszyn jest wyposażonych w systemy tnące, które pozwalają na pracę z materiałami o konkretnych właściwościach i parametrach oraz wykonywanie konkretnych czynności.  

Specjalistyczne piły stolarskie to między innymi piły poprzeczne optymalizerki, maszyny przeznaczone do równania nóg krzeseł, piły włosowe a także urządzenia wielofunkcyjne takie jak np. pilarko-frezarki czy maszyny wieloczynnościowe. Wszystkie typy pił stolarskich są produkowane w wielu wariantach przez wytwórców Europy oraz spoza kontynentu. Dzięki temu można dopasować ich wydajność, możliwości czy przeznaczenie do profilu stolarni oraz do wielkości realizowanej w niej produkcji.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.