Na co zwrócić uwagę przy wyborze grubościówki?

W branży stolarskiej wykorzystuje się różne maszyny do obróbki drewna. Jedną z najbardziej popularnych, zarówno w profesjonalnych zakładach stolarskich, jak i małych przydomowych warsztatach, jest grubościówka. Jakie jest zastosowanie tej maszyny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jaką grubościówkę kupić – używaną czy nową? Sprawdź!

Jak działa grubościówka do drewna?

Grubościówka (inaczej strugarka jednostronna lub grubiarka) to jedna z maszyn powszechnie stosowanych w branży stolarskiej. Przeznaczona jest do jednostronnego wyrównywania i wygładzania elementów wykonanych z drewna zarówno twardego, jak i miękkiego. Głównym komponentem budowy grubościówki jest wałek wyposażony w noże skrawające. Jego zadaniem jest nadanie określonej gładkości i grubości obrabianemu materiałowi.

Przed i za wałkiem znajdują się wały ciągnące, które umożliwiają łatwy przesuw nawet dużych elementów. W zależności od modelu, grubościówki mogą posiadać wał ciągnący sekwencyjny (dzielony lub segmentowy). Umożliwia to obrabianie kilku elementów jednocześnie, niezależnie od siebie, co zwiększa wydajność pracy. Ponadto dzięki obecności wałów ciągnących w blacie można łatwo obrabiać mokre drewno.

Grubościówka w dużym zakładzie stolarskim

Do zakładów stolarskich wybierane są profesjonalne grubościówki stołowe, które pozwalają na obróbkę dużych i skomplikowanych elementów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 

  • moc silnika – grubościówki mogą mieć silniki o mocny nawet 7,7 kW, do zakładów stolarskich warto wybierać maszyny o wyższej mocy, czyli od 5,5kW.
  • Prędkość obrotowa wałka grubościówki – strugarka stołowa w porównaniu do ręcznej wyróżnia się mniejszą liczbą obrotów wałka. Wartość ta mieści się w zakresie 5-7 tys. obrotów na minutę.
  • Ilość i rodzaj noży – najczęściej wałek wyposażony jest w zwykłe noże, które można ostrzyć wielokrotnie. Dostępne są także tzw. noże Tersa, które są jednorazowego użytku. Inną opcją jest wał spiralny z kwadratowymi nożykami posiadającymi ostrze z czterech stron.
  • Maksymalna szerokość i wysokość strugania – profesjonalna grubościówka powinna mieć szerokość obrabiania co najmniej 50 cm, a także wysokość na poziomie ok. 30 cm.
  • Prędkość posuwu – przy dużych ilościach obrabianego materiału dobrym wyborem są grubościówki z kilkoma prędkościami posuwu, które osiągają prędkość do 30 m/min.
  • Poziom hałasu – wielogodzinna praca przy maszynie emitującej wysoki poziom hałasu jest uciążliwa.

Jaka grubościówka do warsztatu majsterkowicza?

Grubościówki to maszyny powszechnie wykorzystywane przez majsterkowiczów w przydomowych warsztatach. Do amatorskich zastosowań w zupełności wystarczy maszyna ręczna. Przy wyborze grubościówki warto wziąć pod uwagę:

 

  • moc silnika – do prac remontowych i hobbystycznych w zupełności wystarczy grubościówka o mniejszej mocy.
  • Szerokość strugania – do obróbki mniejszych elementów wystarczająca jest szerokość obrabiania w zakresie od 30 cm do 50 cm.
  • Prędkość posuwu – parametr ten nie jest najważniejszy przy obrabianiu niewielkiej liczby elementów.
  • Waga – ergonomiczna grubościówka sprawia, że praca nie jest męcząca.

Używana czy nowa?

Przy wyborze grubościówki, zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i przydomowych, warto rozważyć zakup używanego urządzenia. Chociaż fabrycznie nowe maszyny mają swoje zalety, to jednak wymagają dużych nakładów finansowych.

Grubościówka z drugiej ręki jest doskonałą alternatywą dla nowej maszyny. Jej cena jest znacznie niższa. W zależności od modelu jest to nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych mniej!

Ponadto używane od lat maszyny są sprawdzone i przetestowane. Doświadczeni pracownicy doskonale je znają i nie mają problemów z ich obsługą. Nowa kadra natomiast nie potrzebuje czasochłonnych szkoleń i okresów przejściowych.

Zaletą używanej grubościówki jest także nieskomplikowana naprawa i serwisowanie. Z awarią poradzą sobie zakładowi mechanicy. Łatwo dostępne są także części. Wpływa to na ograniczenie przestojów w pracy i związanych z tym kosztów.

Wielu właścicieli zakładów stolarskich, ale także domowych majsterkowiczów, docenia wysoką jakość używanych grubościówek. Dawniej maszyny były produkowane z trwałych materiałów z zachowaniem staranności i precyzji. Z tego powodu wyróżniają się długoletnią eksploatacją. Używana grubościówka w dobrym stanie technicznym to inwestycja opłacalna pod wieloma względami.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.