Jaką szlifierkę wybrać, długo czy szerokotaśmową?

W dystrybucji maszyn nowych i używanych dla zakładów zajmujących się obróbką drewna specjalizuje się firma EMI. W ofercie są zarówno szlifierki szerokotaśmowe, jak i szlifierki długotaśmowe – używane oraz takie wprost od producenta.

Bez względu na to, jaki model maszyny okaże się lepszy do planowanych prac, każdą z nich znajdziesz w asortymencie. Jednocześnie możesz też liczyć na obsługę posprzedażową oraz fachowe doradztwo w doborze wyposażenia. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne typy maszyn, a także która z nich zda egzamin w Twoim warsztacie.

 

Charakterystyka szlifierek długotaśmowych

Szlifierki długotaśmowe mają znacznie prostszą budowę od ich konkurentek. Element roboczy zazwyczaj składa się z dwóch wałków, przez które przewija się papier ścierny o wymaganej gradacji. W celu zmiany stopnia obróbki ze zgrubnej na wykończeniową, papier na wałkach trzeba wymienić.

Tego typu maszyny mają stół o długości do 300 cm, który ogranicza wielkość obrabianego przedmiotu. Jednocześnie może on być szlifowany na całej długości jednym pociągnięciem papieru, co gwarantuje jednolite opracowanie powierzchni i stosunkowo krótki czas obróbki.

Ze względu na prostszą konstrukcję, szlifierki długotaśmowe są używane niemal tak samo sprawnie, jak nowe. Ich elementy nie są podatne na zużywanie się i znacznie łatwiej można przeprowadzić w nich przegląd techniczny. Do ich głównych zalet zaliczają się:

  • prosta i intuicyjna obsługa,
  • ograniczona przestrzeń, jaką zajmuje maszyna (brak konieczności pozostawienia miejsca na obróbkę bardzo długich elementów),
  • cicha praca,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa.

Szlifierki długotaśmowe używane i nowe mają też wady. Są to:

  • ograniczenie wymiarów szlifowanych elementów,
  • niska wydajność (konieczność zmiany taśmy przy każdym kolejnym poziomie obróbki),
  • mniejsza dokładność szlifowania.

Charakterystyka szlifierek szerokotaśmowych

Szlifierki szerokotaśmowe to maszyny bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, stwarzające więcej możliwości w zakresie obróbki, ale też droższe i wymagające częstszych przeglądów technicznych.

Zazwyczaj nie mają stołu, a szlifowany element przechodzi przez nie na wylot. Pozwala to na obróbkę drewna o nieograniczonej długości. Jednocześnie takim ograniczeniem jest szerokość papieru, która wynosi od 30 do 136 cm. W efekcie obróbka następuje tylko na takim odcinku materiału.

Szlifierki szerokotaśmowe często są wyposażone w kilka agregatów, z których każdy napędza inny element roboczy. To pozwala zakładać na nie taśmy papieru o różnej gradacji i wykonywać kolejne stopnie obróbki przy jednym przejeździe szlifowanego elementu.

Zalety szlifierek szerokotaśmowych to:

  • brak ograniczeń wymiarowych szlifowanych elementów,
  • wysoka wydajność pracy,
  • wysoka precyzja pracy.

Wady szlifierek szerokotaśmowych to:

  • wysoka cena,
  • duża przestrzeń zajęta przez maszynę.

Podsumowanie

Zakup szlifierki do warsztatu stolarskiego wymaga przemyślenia i dostosowania wyboru do rodzaju prac obróbczych. Zarówno szlifierki szerokotaśmowe, jak i długotaśmowe znajdują zastosowanie w konkretnych sytuacjach.

Jeśli w Twojej firmie przeważa obróbka zgrubna belek lub desek o długości do 3 m, zdecyduj się na tańszy model długotaśmowy. Przy zróżnicowanej, masowej produkcji detali użytkowych czy elementów o idealnie gładkiej powierzchni, lepszym wyborem będzie szlifierka szerokotaśmowa.

Zaoszczędzisz też, inwestując w maszyny używane z naszej firmy. Są tańsze, ale w pełni sprawne, po przeglądach technicznych i serwisie.

Zapoznaj się z ofertą i wybierz model najlepszy dla Twojej stolarni. Musisz jednak pamiętać o wielkości przestrzeni roboczej, jakiej potrzebuje każda z tych maszyn. Może się zdarzyć, że model szerokotaśmowy nie zmieści się w Twoim warsztacie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.