Jaką piłę formatową wybrać na początek?

Piła formatowa stanowi podstawowe wyposażenie każdego warsztatu stolarskiego. Jest niezbędna nie tylko z uwagi na przeznaczenie do realizacji podstawowych czynności obróbczych.

Do jakich czynności używać piły formatowej?

Piłą formatowa czy też formatówka jest maszyną uniwersalną. W praktyce oznacza to, że za jej pomocą można wykonywać wiele różnych prac. Poszczególne modele różnią się też przeznaczeniem. Wśród nich dostępne są warianty do cięcia litego drewna, a także płyt drewnopochodnych i innych materiałów. Wspólną cechą wszystkich formatówek jest możliwość wykonywania różnych cięć:

  • wzdłużnych
  • poprzecznych
  • ukośnych
  • pod kątem
  • wpustów
  • rowków

Do realizacji takich zadań jest niezbędne odpowiednie oprzyrządowanie, w tym stół z liniałem lub rama z suportem oraz belka dociskowa

Z podcinakiem czy bez?

Wybierając piły formatowe używane do firmy rozpoczynającej swoją działalność, przede wszystkim warto określić, jaki materiał będzie na nich cięty. W przypadku litego drewna niezwykle ważna jest odpowiednia średnica tarczy, która zapewni wysoką jakość cięcia. Wózek może być zarówno boczny, jak i formatowy. Ważną cechą jest też moc silnika. Jeśli celem jest obróbka drewna mokrego, powinien on mieć minimum 5,5 kW.

W piłach formatowych często jest też podcinak. Ten element może, ale nie musi stanowić części wyposażenia. Dlatego przy zakupie trzeba zdecydować, jak dalece jest on niezbędny. Piła formatowa z podcinakiem z pewnością będzie lepszym wyborem, jeśli jej przeznaczeniem jest cięcie płyt drewnopochodnych. Dodatkowe ostrze wykonuje bowiem powierzchniowe nacięcie na płycie. W efekcie przy cięciu właściwym włókna nie wyrywają się i nie pozostawiają nierównych krawędzi.

Przy obróbce płyt należy też zadbać o odpowiednią długość wózka formatowego. Standardowa płyta ma 280 cm długości. Zaleca się, aby wózek był o 20 cm dłuższy.

 

Nowa czy używana – jaką na początek?

Nie jest tajemnicą, że nowe maszyny stolarskie są drogie. Otwieranie firmy wiąże się z koniecznością zainwestowania w kilka takich urządzeń. Często ich zakup pozostaje poza możliwościami finansowymi początkującego przedsiębiorcy. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem na tym etapie będzie używana piła formatowa do drewna.

Powszechnie uważa się, że jak inwestować w profesjonalny sprzęt, to w dobry i markowy. Dzięki temu można uniknąć częstych napraw i kosztownych przestojów. Oszczędzanie na dobrej marce nie oznacza jednak, że nie można kupić maszyny taniej. W ofercie EMI pojawiają się piły formatowe używane pochodzące od sprawdzonych producentów. Są wśród nich również polskie marki, cenione za dobrą jakość i przystępne ceny.

Każda formatówka z drugiej ręki przed wystawieniem na sprzedaż przechodzi kompleksowy przegląd i konserwację. Dzięki temu jest w pełni sprawna, a wydajnością dorównuje nowym maszynom. Decydując się na taki zakup, początkujący przedsiębiorca może rozpocząć produkcję znacznie szybciej i przy ograniczonym kapitale.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.