Drewno pod budowę domu szkieletowego - co wziąć pod uwagę?

Domy szkieletowe z każdym rokiem cieszą się większym uznaniem, co z pewnością jest zasługą ich wielu zalet. Wznoszenie takiego obiektu trwa zaledwie 2-3 miesiące, czyli wielokrotnie szybciej niż domu murowanego.

Jaki gatunek drewna na dom szkieletowy wybrać?

Dom jednorodzinny jest inwestycją na lata, dlatego warto zadbać o to, aby był jak najtrwalszy i służył jak najdłużej. Ponieważ do jego konstrukcji wykorzystuje się lite drewno, powinno ono mieć jak najlepsze parametry techniczne.

Najlepiej do tego celu nadaje się drewno konstrukcyjne C24 pozyskiwane z popularnych gatunków drzew iglastych. Każdy inwestor może sam zdecydować, jaki rodzaj drewna wybrać do budowy.

Powinien jednak mieć świadomość, że modrzew, sosna czy świerk mają nieco inne cechy, które ujawnią się w trakcie wznoszenia lub eksploatacji obiektu. To jeden z powodów, dla których warto je poznać i dokonać świadomego wyboru, minimalizując wszelkie ryzyko.

Modrzew

Drewno modrzewiowe należy do najtrwalszych ze wszystkich wymienionych gatunków. Charakteryzuje się średnim ciężarem, dużą łupliwością, twardością i jest trudno zapalne.

Materiał ten dobrze się suszy, a podczas utraty wilgoci wykazuje małą kurczliwość i brak skłonności do pęknięć desorpcyjnych oraz paczenia się.

Świeży modrzew zawiera dużo żywicy, dlatego jest trudny w obróbce skrawaniem. Drewno jest odporne na zgniliznę, grzyby i owady, a także na działanie zasad i kwasów, a jego naturalna trwałość w stanie suchym jest oceniana na 1800 lat.

Wyglądem przypomina sosnę pospolitą, jednak ma odcień czerwonawy. Wyraźnie zaznaczają się słoje roczne. Drewno modrzewiowe zajmuje pierwsze miejsce w budownictwie szkieletowym.

Sosna

Drewno sosnowe jest najbardziej dostępne i z tego powodu również tanie. Sosna jest gatunkiem ekspansywnym i mało wymagającym, dlatego rośnie nawet na suchych piaszczystych glebach.

Drzewo to jest wykorzystywane do uzupełniania nasadzeń po rekultywacji gruntów. Drewno sosnowe ma jasny, lekko żółty kolor i jest bardzo łatwe w obróbce. Ma małą elastyczność, średnią kurczliwość i jest podatne na barwienie. Trwałość drewna jest bardzo duża. W stanie suchym przekracza 1000 lat.

Świerk

Drewno świerkowe jest drugim po sośnie materiałem użytkowym. Cechuje się żółtawą barwą, niekiedy z lekkim czerwonawym odcieniem oraz tworzeniem pęcherzy żywicznych. Granice pomiędzy słojami są mniej wyraźne niż u sosny pospolitej.

Drewno świerka ma dość silny połysk, który odróżnia go od jodły. Rosnąc w warunkach górskich, drzewo  wytwarza bardzo wąskie słoje roczne przy jednoczesnym dużym przyroście. Dlatego drewno ma większą gęstość i twardość niż drewno świerków nizinnych. Jednocześnie ma niższą przewodność cieplną, dlatego wybudowany z niego dom szkieletowy będzie ciepły.

Cedr

Cedr jest gatunkiem elitarnym, cenionym za bardzo wysoką trwałość i doskonałą jakość. Ma intensywny, czerwono-brązowy kolor i piękny aromat. Jest odporny na zgniliznę i szkodniki, a wykonane z niego konstrukcje szkieletowe są długowieczne. Lite drewno cedrowe jest jednak bardzo drogie i dlatego jest też wybierane najrzadziej.

Jakie drewno nie jest wskazane pod budowę domu?

Poza wyborem odpowiedniego gatunku drewna do budowy domu szkieletowego trzeba też pomyśleć o jego przygotowaniu. Materiał pozyskany wprost z lasu ma znacznie niższą odporność na wiele czynników, w tym na odkształcenia czy pękanie.

Wrogiem wszelkich konstrukcji drewnianych jest duża wilgotność. Jej konsekwencją jest niestabilność wymiarowa materiału. Podczas suszenia deska czy belka może ulegać odkształcaniu, skręcaniu, a nawet pękaniu.

Świeżo ścięte drzewo ma jedynie 25%-40% wytrzymałości na zginanie w porównaniu z suchym drewnem (<18%). Wilgoć z drewna może przenikać do warstwy izolacyjnej, pogarszając jej właściwości. Elementy drewniane pokryte z każdej strony, pozbawione możliwości wyschnięcia, mogą łatwo ulec zniszczeniu przez grzyby, pleśń i zgniliznę.

Drewno na dom szkieletowy — przygotowanie

Przygotowanie drewna do budowy domu szkieletowego jest ważnym etapem, którego pominięcie może zakończyć się przykrymi konsekwencjami.

Podstawę przygotowania stanowi suszenie komorowe w temperaturze 60 stopni Celsjusza, które pozwala osiągnąć wilgotność na poziomie do 18-19% (konstrukcja domu) lub 8-12% (strop, okładziny ścian wewnętrznych, sufitów i poddaszy).

Należy też dokonać starannych oględzin materiału pod kątem obecności pleśni albo owadów. Drewno suszone komorowo jest pozbawione wszystkich mikroorganizmów. Suszenie drewna może się też odbywać w sposób naturalny. Mówi się wówczas, że jest ono sezonowane. Niestety taki proces trwa bardzo długo, co znacznie podnosi koszt materiału.

Drewno lite przeznaczone na dom szkieletowy powinno być czterostronnie strugane. Ta metoda obróbki chroni powierzchnię belek przed składaniem jaj przez owady.

Skuteczną metodą zabezpieczania jest też impregnacja zanurzeniowa lub ciśnieniowa. Właściwie chroniony materiał budowlany jest bardziej odporny na pożar, wilgoć i czynniki biologiczne.

W budownictwie szkieletowym stosuje się też drewno klejone na mikrowczepy (KVH). Jest ono znacznie droższe od litego naturalnego, ale ma też większą nośność i wyższą wytrzymałość mechaniczną.

Narzędzia, które ułatwią Ci budowę domu szkieletowego

Wzniesienie domu szkieletowego jest możliwe we własnym zakresie pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednimi narzędziami i pomocą zaprzyjaźnionych osób. Można też wybrać usługi montażu z ogłoszenia. Budownictwo prefabrykowane ma to do siebie, że w większości powstaje w zakładzie, a na placu budowy przeprowadza się tylko montaż elementów.

Podstawę wykonania stanowi projekt takiego domu, który rozbiera się na szablony i na ich podstawie tworzy szkielet. Producent zazwyczaj załącza szczegółową instrukcję wykonania wszystkich etapów budowy.

Prace montażowe rzadko wymagają cięcia czy wyżynania, a wiele z nich ma charakter wykończeniowy. Dlatego przydadzą się tu  narzędzia takie jak szlifierki, polerki, pistolety lakiernicze.

Przy montażu nie może zabraknąć piły i wiertarko-wkrętarki. Oba te elektronarzędzia są niezbędne do łączenia desek czy belek za pomocą wkrętów. Za ich pomocą powstaną trwałe złącza, a nieruchomość będzie stabilna i odporna na rozchwianie.

Z odpowiednim wyposażeniem dom szkieletowy można budować szybko, włączając w to montaż ogrzewania czy wentylacji. Natomiast maszyny i elektronarzędzia można nabyć z drugiej ręki, co znacznie ograniczy koszt inwestycji. Chociaż na budowie domu nie wolno oszczędzać, sprzęt używany po przeglądzie technicznym z pewnością nie traci swojej wartości użytkowej.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.